Concurs posturi didactice 2023-2024 sem. II

UNIVERSITATEA TEHNICĂ DIN CLUJ-NAPOCA anunţă organizarea concursurilor privind ocuparea posturilor didactice pe perioadă nedeterminată, publicate în Monitorul Oficial, partea a III-a nr. ....din .. ............., respectiv a posturilor pe perioadă determinată.

Data, ora și locul de desfășurare a concursului se vor publica la adresa http://jobs.edu.ro/index.php?uid=18.

* Legea Învățământului Superior nr. 199/2023, cu modificările și completările ulterioare;
* Hotărârea Guvernului nr. 1339/2023, privind aprobarea Metodologiei-cadru de concurs pentru ocuparea posturilor didactice și de cercetare vacante din învățământul superior;

* “Metodologia de concurs pentru ocuparea posturilor didactice şi de cercetare vacante din Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca”, aprobată prin Hotărârea Senatului universitar din data de 22.02.2024.

Dosarul de concurs este constituit de către candidat, iar documentele se încarcă la link-ul din sectiunea Concurs posturi didactice 2023-2024 sem. II. Dosarele candidaților declarați admis la finalizarea concursului se transmit în format fizic la Prorectoratul Didactic, conform calendarului.

Informații suplimentare tel. 0264/202290

[English version]
THE TECHNICAL UNIVERSITY OF CLUJ-NAPOCA announces the organization of contests regarding the occupation of teaching positions for an indefinite period, published in the Official Gazette, part III no. ….. from ………….., respectively of fixed-term positions.

The date, time and venue of the competition will be published at http://jobs.edu.ro/index.php?uid=18.

The contests shall be organised in compliance with:
* Higher Education Law no. 199/2023, with subsequent amendments and additions;* Government Decision no. 1339/2023, regarding the approval of the Competition Framework-Methodology for filling vacant teaching and research positions in higher education;* "Competition methodology for filling vacant teaching and research positions in the Technical University of Cluj-Napoca", approved by the Decision of the University Senate dated 22.02.2024.

The competition file is created by the candidate, and the documents are uploaded at the link in the section Competition for teaching positions 2023-2024 sem. II. The files of candidates declared admitted at the end of the competition are sent in physical format to the Didactic Vice-Rectorate, according to the calendar.

Additional information tel. 0264/202290